Ανακοινώσεις Δράσεις

200 Χρόνια από την Επανάσταση

«200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση – Δράσεις από το Γενικό Λύκειο Αμυνταίου»

Δευτέρα 22/11/21 μέχρι Παρασκευή 26/11/21

Με αφορμή τη συμπλήρωση 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση (1821 – 2021) το Γενικό Λύκειο Αμυνταίου πραγματοποίησε αφιέρωμα στα πρόσωπα και τα γεγονότα του Αγώνα  κατά την εβδομάδα από τη Δευτέρα 22/11/21 έως και την Παρασκευή 26/11/21.

Στόχος του αφιερώματος ήταν να αναδειχθεί η σημασία της Ελληνικής Επανάστασης σε εθνικό και διεθνές επίπεδο. Οι μαθητές/-τριες με τη βοήθεια της ιστορίας, της τέχνης, της λογοτεχνίας και της ψηφιακής τεχνολογίας, με ευχάριστο και βιωματικό τρόπο προσέγγισαν τη σημασία του Αγώνα για την Ανεξαρτησία. Η παρέμβαση περιλάμβανε αφιερωματική έκθεση πορτρέτων των Ελλήνων αγωνιστών  στον χώρο του σχολείου, αναφορά στη Χάρτα του Ρήγα και στον φιλελληνισμό των Άγγλων και των Γάλλων,  στιγμές του Αγώνα μέσα από την τέχνη. Ιδιαίτερη αναφορά έγινε στον ρόλο του κλήρου, στην παρουσία γυναικείων μορφών στον Αγώνα, καθώς και στη συμβολή της Δυτικής και Κεντρικής Μακεδονίας στην Ελληνική Επανάσταση. Μέσα από τις συζητήσεις που ακολούθησαν, οι μαθητές/-τριες προσέγγισαν το κορυφαίο γεγονός της Επανάστασης του 1821 με μια σύγχρονη ματιά, που βοήθησε να συνειδητοποιήσουν την εθνική και πολιτισμική μας ταυτότητα στον 21ο αιώνα. Κατά τη διάρκεια των παρεμβάσεων τηρήθηκαν τα μέτρα για την αποφυγή διασποράς του κορονοϊού.