Ανακοινώσεις Γενικά Δράσεις

3 Δεκεμβρίου Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία καθιερώθηκε το 1992 με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του Ο.Η.Ε και τιμάται κάθε χρόνο  στις 3 Δεκεμβρίου.

Η Ημέρα αυτή δίνει την ευκαιρία στις κυβερνήσεις, στους οργανισμούς και στις κοινωνίες να εστιάσουν την προσοχή τους στα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ανθρώπων με αναπηρία.

Με αφορμή την ημέρα αυτή, διοργανώθηκε στο τμήμα Α2 του Σχολείου μας, παρουσίαση, για την ενημέρωση των μαθητών σχετικά με την αναπηρία των ατόμων.

Η παρουσίαση περιλάμβανε slide΄s και μικρά video με διάφορες αναπηρίες ατόμων.

Ήταν μια καλή ευκαιρία να γνωρίσουν οι μαθητές μας λίγο καλύτερα ποια τα άτομα με ειδικές ανάγκες, τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν,  το δικαίωμά τους να μετέχουν σε όλα τα επίπεδα της πολιτικής, κοινωνικής, οικονομικής και πολιτιστικής ζωής, ισότιμα με όλα τα μέλη της κοινωνίας.