Ανακοινώσεις Δράσεις

Διδακτική επίσκεψη στο Λέχοβο

Την Πέμπτη 26-10-2023 η Β΄ Τάξη του ΓΕΛ Αμυνταίου, πραγματοποίησε στα πλαίσια του μαθήματος των Θρησκευτικών, την πρώτη διδακτική επίσκεψη στο Λέχοβο.

Οι μαθητές/τριες του ΓΕΛ Αμυνταίου, συνεόρτασαν με τα παιδιά του Γυμνασίου και του Δημοτικού Λεχόβου τον πολιούχο του χωριού Άγιο Δημήτριο, στον ομώνυμο Ιερό Ναό στην κεντρική πλατεία.

Συμμετείχαν με τους κατοίκους του Λεχόβου στην Αρχιερατική Θεία Λειτουργία και δέχθηκαν τις ευλογίες τόσο του ιερέα του Ναού πατέρα Μενέλαου, όσο και του οικείου επισκόπου Σεβασμιότατου κ.κ. Καλλίνικου.

Στη συνέχεια επισκέφθηκαν το λαογραφικό μουσείο του χωριού και ξεναγήθηκαν από την κα. Τάνια Γκάλαβου, έχοντας έτσι την ευκαιρία να γνωρίσουν την ιστορική, πολιτιστική και θρησκευτική κληρονομιά του χωριού.

Τέλος απόλαυσαν το κέρασμα που πρόσφερε ως ευλογία ο αξιοσέβαστος επίσκοπος Καστορίας κ.κ. Καλλίνικος σε ένα πολύ ζεστό χώρο ενός τοπικού ξενώνα.

Η Διδακτική Επίσκεψη οργανώθηκε από τον Θεολόγο και Υποδιευθυντή του σχολείου, κ. Νεραντζάκη Χαράλαμπο.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.