Δράσεις

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΟΥ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ «ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΙΑΝΗΣ».

Στις 01/03/2023 το Β1 τμήμα του ΓΕΛ Αμυνταίου στα πλαίσια του μαθήματος της Λογοτεχνίας επισκέφθηκε τη Δημοτική Βιβλιοθήκη του Αμυνταίου «Γεώργιος Λιάνης». Η υποδοχή από την κ. Πανδώρα Ρούντη, υπεύθυνη της Βιβλιοθήκης, ήταν άψογη καθώς επιδόθηκε στη ξενάγηση των μαθητών και την ενημέρωσή τους για τον τρόπο λειτουργίας της βιβλιοθήκης. Παράλληλα, είχαμε τη τιμή να μας επισκεφθεί ο συγγραφέας της περιοχής, Βαγγέλης Νάστος, ο οποίος ανέπτυξε έναν εποικοδομητικό διάλογο με τους μαθητές σε θέματα που αφορούσαν κυρίως τη συγγραφή βιβλίων. Τέλος, οι μαθητές περιηγήθηκαν στα διάφορα εκθέματα από τη προσωπική συλλογή του κ. Γεώργιου Λιάνη, τα οποία βρίσκονται στους χώρους της βιβλιοθήκης και ενθουσίασαν τους ίδιους τους μαθητές.