Ανακοινώσεις Δράσεις

9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022 ημέρα εορτασμού του σχολικού αθλητισμού  στο ΓΕΛ Αμυνταίου πραγματοποιήθηκαν αθλητικές δραστηριότητες με κοινό σύνθημα «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ».

Στόχος των δράσεων είναι η αναβάθμιση της Φυσικής Αγωγής προς όφελος όλων των μαθητών/τριών.

Ενδεικτικές δράσεις ήταν:

• δρόμος υγείας – περπάτημα
  • πράσινες αθλητικές δραστηριότητες
  • κινητικά παιχνίδια
  • χορός
  • σχολικοί αγώνες Μπάσκετ-Βόλεϊ.

Ακόμη η σχολική νοσηλεύτρια έκανε ενημέρωση σε μαθητές για θέματα πρώτων βοηθειών.

Με την ευκαιρία μαθητές και μαθήτριες του σχολείου αθλητές του judo παρουσίασαν το άθλημα στο οποίο συμμετείχαν και διακρίθηκαν, ενώ βραβεύτηκε και ο μαθητής της Γ’ τάξης του Λυκείου Δημήτριος Γιαννόπουλος που κατέλαβε την 3η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα judo στο Σεράγεβο.

Η Διευθύντρια του Σχολείου και ο Σύλλογος Διδασκόντων συγχαίρουν τα παιδιά για το ομαδοσυνεργατικό πνεύμα που έδειξαν εκφράζοντας την ευχή να εντάξουν τον αθλητισμό στην καθημερινότητά τους ως στάση ζωής.