Γενικά Δράσεις

17 Νοέμβρη

Εορτασμός της επετείου του Πολυτεχνείου από το ΓΕΛ Αμυνταίου

Την Τετάρτη 17 Νοεμβρίου 2021 πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας εκδηλώσεις μνήμης για τα 48 χρόνια από την εξέγερση του Πολυτεχνείου. Οι μαθητές/τριες τoυ Λυκείου μαζί με τους εκπαιδευτικούς με ξεχωριστή φροντίδα και ενδιαφέρον προετοίμασαν συνεργατικά, σχεδίασαν και υλοποίησαν αφιέρωμα στην εξέγερση του Πολυτεχνείου το οποίο παρουσιάστηκε σύμφωνα με τα προβλεπόμενα μέτρα προστασίας από τον COVID–19 ανά τμήμα. Παρά τις ιδιαίτερες συνθήκες της πανδημίας η σχολική μας κοινότητα τίμησε επάξια την επέτειο της εξέγερσης των φοιτητών/τριών ενάντια στη Χούντα των Συνταγματαρχών.

Οι μαθητές/τριες, τα παιδιά μας, στη σχολική γιορτή που συμμετείχαν, δημιούργησαν κάτι ξεχωριστό, άφησαν πίσω τους μια σημαντική παρακαταθήκη, στήνοντας με ενθουσιασμό, φαντασία και αίσθημα ευθύνης την επετειακή εκδήλωση και στέλνοντας το δικό τους ηχηρό μήνυμα στις προκλήσεις των καιρών. Αυτή η γιορτή, γιορτή των νέων ανθρώπων, τίμησε την αφοσίωση στην ελευθερία και απέτισε τιμή στις θυσίες που απαιτήθηκαν για την αποκατάσταση της Δημοκρατίας και την προάσπιση των ατομικών και κοινωνικών ελευθεριών.